Stenogram jest to zapis tekstu mówionego przy użyciu określonego systemu (sposobu), ułatwiającego zapoznanie się z jego treścią. Stenogramy są szczególnie przydatne dla osób, które muszą dokładnie zanotować przemówienie, wykład, rozmowę lub debatę. Używa się ich zatem do stworzenia tekstowej formy zapisu czyjejś mowy, najczęściej z nagrania wideo bądź audio. Nagrania takie mogą dotyczyć posiedzeń oficjalnych gremiów państwowych takich jak sejm, senat, ale też Sąd Najwyższy czy każdy inny sąd powszechny. Dzieje się tak, ponieważ coraz więcej spraw sądowych jest w Polsce rejestrowanych przy użyciu zapisu dźwięku i obrazu.

Poza tym stenogram może zawierać również:

Stenografia to z kolei sztuka pisania stenogramów, ma długą historię i była stosowana już w starożytności. W ciągu wieków stenografia była używana przez urzędników, prawników, dziennikarzy i innych zawodowców, którzy potrzebowali szybkiego i precyzyjnego sposobu zapisu mowy.

Współczesnie, szczególnie w instytucjach państwowych, stenogramy są tworzone przy użyciu specjalnych maszyn stenograficznych, które umożliwiają wprowadzanie szybkich i precyzyjnych uderzeń klawiszy. Maszyny te są często wyposażone w klawisze modyfikujące, które pozwalają na zapisywanie skrótów i symboli.

Istnieją różne systemy stenograficzne, z których każdy ma swoje własne reguły i symbole. Niektóre systemy, takie jak Pitman, są oparte na fonetyce i używają symboli, aby reprezentować dźwięki mowy. Inne systemy, takie jak Gregg, są oparte na kształtach liter i wykorzystują skróty do reprezentowania całych słów.

Stenogramy mogą być wykorzystywane w różnych sytuacjach, w tym podczas spotkań biznesowych, konferencji, wykładów, rozmów kwalifikacyjnych i debat. Są one szczególnie przydatne dla tłumaczy, którzy muszą dokładnie zrozumieć mówcę i błyskawicznie przetłumaczyć jego słowa na inny język.

Podczas wykonywania stenogramu osoba pisząca musi mieć doskonałą koordynację wzrokowo-ruchową i umiejętność słuchania i pisania jednocześnie. Wymaga to dużej koncentracji i wytrzymałości, a także umiejętności szybkiego i precyzyjnego pisania.

Stenogramy mają swoje zastosowanie nie tylko w pracy, ale także w życiu prywatnym. Osoby, które uczą się języków obcych, często korzystają ze stenogramów, aby ćwiczyć swoją umiejętność słuchania i zapisywania mowy w obcym języku. Stenogramy są również przydatne dla osób, które uczą się na egzaminie, ponieważ pozwalają na szybkie i dokładne notowanie informacji.

Stenogramy są używane w różnych sytuacjach, w których konieczne jest szybkie i dokładne notowanie mówionego języka. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, w których stosowanie stenogramów jest szczególnie przydatne:

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnie wykonanego stenogramu, zachęcamy do kontaktu.Dziękuję za Twoją uwagę!